sâmbătă, 23 februarie 2013

ICIM ARAD s-a calificat in finala Ligii Europei Centrale

[caption id="attachment_745" align="alignright" width="200"]ICIM Arad in semifinala cu Trutnov Centrale la Baschet ICIM Arad in semifinala Ligii Europei Centrale la Baschet[/caption]

Univ. Goldis ICIM Arad s-a calificat astăzi în finala Ligii Europei Centrale, după o semifinală câştigată clar în faţa formaţiei cehe Kara Trutnov, scor 85-66 (22-15, 17-23, 17-13, 29-15).

Arădencele au avut inițiativa încă din start și a condus cu 11-0, după care a menținut ritmul până în finalul primului sfert, scor 22-15. Sfertul al doilea a fost mai slab pentru formația din Arad iar cehoaicele s-au apropiat periculos, la doar un punct, 39-38, la pauza mare.

După pauză, ICIM-ul și-a arătat adevărata valoare și s-a distanțat decisiv pe tabelă, datorită unui joc foarte bun făcut de americanca Jennifer Risper. În ultimul sfert al meciului echipa antrenată de Dan Moraru nu le-a mai dat nicio șansă cehoaicelor și s-a impus la o diferență liniștitoare, 85-66. Arădencele așteaptă acum rezultatul meciului dintre Valosun Brno și DVTK Miskolc pentru a-și afla adversara din finală.

Cea mai bună marcatoare din echipa Aradului a fost Jennifer Risper, autoare a 26 de puncte, secondată de Chrissy Givens 20 de puncte și Monika Brosovszky cu 14 puncte.

Finala are loc maine  24 februarie 2013  Hala NOUA Vodova,  strada Vodova  108 Kralovo Pole, Brno